2015/10/28

Dobre i polskie. Ceramika Barbara Turkiewicz.
Do pracowni Pani Barbary Turkiewicz idę piękną ulicą starej Ochoty.
Popycham ciężkie drzwi do starej kamienicy, schodzę w dół i moim oczom od progu ukazują się półki i kredens uginające się od ręcznie wyrabianej, unikatowej ceramiki.

Dostaję lekkiego zawrotu głowy i wiem, że bardzo ciężko będzie mi wybrać tylko jedną czy dwie rzeczy.
Zanim zdążę zdjąć kurtkę, na wielkim stole pełnym pędzli, próbników, niedokończonych miseczek, czarek, z warsztatów, które prowadzi pani Barbara i rzeczy gotowych do odebrania (są tam m.in. przepiękne talerze, półmiski, dzbanuszki, zamówione przez jedną z restauracji), Pani Barbara stawia mi kubek parującej herbaty.


Pani Barbara skończyła wydział rzeźby warszawskiej ASP, ale jej pasja poszła w kierunku sztuki użytkowej, ceramiki.
Jej pracownia przypomina jaskinię skarbów, w której lekkim półmroku, półki wprost uginają się od czarek, miseczek, talerzy, a w każdym, dosłownie kącie kryje się coś niezwykłego.
Każda rzecz wykonana jest ręcznie, nie ma dwóch takich samych egzemplarzy, co dla mnie w czasach miseczek za pięć zł, odlanych z jednej formy i identycznych, jest olbrzymią zaletą.
Ręcznie robiona ceramika ma w sobie coś niepowtarzalnego, unikalnego, ciepłego, wręcz miękkiego w dotyku. Faktura, kolor, sposób w jaki odbija światło, sprawiają, że na te przedmioty można patrzeć bez końca, używanie ich dodaje piękna każdemu posiłkowi i z pewnością oprą się upływowi czasu i modom, są po prostu ponadczasowe.
Ręcznie robiona, ascetyczna ceramika cieszy się ogromną popularnością na świecie, szczególnie ta pochodząca z Japonii. Bardzo cieszy mnie, że i u nas zaczynamy doceniać rzeczy unikatowe, rękodzieło wykonane w małych manufakturach, przez artystów rzemieślników, ludzi z pasją.
Ogromnie kibicuję takim projektom i mam nadzieję, że będzie o nich coraz głośniej.
Gorąco polecam wizytę w Pracowni Ceramiki Pani Barbary Turkiewicz.


A post ten dodaję do cyklu "Co pod choinkę?", jako, że tak piękna ceramika z pewnością jest cudownym pomysłem na nietuzinkowy prezent.

Ceramika Barbara Turkiewicz
Warszawa, ul. Raszyńska 56/51
tel. 661 144 736 (wizyta po ówcześniejszym, telefonicznym, umówieniu się)


6 komentarzy:

Olimpia Davies pisze...

Uwielbiam ceramikę Pani Barbary:-), właśnie jestem na etapie zamawiania swoich wybranych skarbów:-) i czekam na potwierdzenie, że są dostępne:-)

Avrea pisze...

ale cudownosci nie dziwie sie ze dostałas oczopląsu ...
ja uwielbiam recznie robione przedmioty nawet próbuje robic cos z gliny :))

maya pisze...

piękna ceramika! Adres godzien zapamiętania Dziękuję

Jo pisze...

Proste jest piękne, zmotywowałaś mnie, żeby w tym tygodniu dotrzeć do naszej pracowni i sobie coś ulepić ;)

Mru-K pisze...

piękności! uwielbiam takie ładne, proste rzeczy. zapisałam adres, bo może pod choinką ktoś znajdzie właśnie coś takiego... pozdrawiam! (:

Edyta Guhl pisze...

Jakie piekne, zachwycamy sie cala rodzina :-)